Dlaczego duszpasterstwo… dlaczego energetyków?

Duszpasterstwo służy człowiekowi w całej palecie jego egzystencji.

franciszekPolskie duszpasterstwo, także, jak niegdyś skauting, nazwany na polskie potrzeby harcerstwem – służy polskiej duszy. Duszy pragnącej wolności, wpierw politycznej, obecnie gospodarczej i ekonomicznej. Jest tu wielkie zapóźnienie edukacyjne. Także trudne uzależnienie od rzekomych wyzwolicieli z komunizmu. Środowisko duszpasterstwa zawodowego, w naszym przypadku energetyków, wzorem swego patrona św. Maksymiliana, ma taką siłę wewnętrznego samozaparcia, która otuchy nadaje.

Duszpasterstwo dotyka istoty naszego katolickiego żywiołu. Jedynej siły i narodowej właściwości, która zabezpieczyła nam – na przestrzeni wieków przetrwanie. A obecnie prezentuje się jako bezkonkurencyjne miejsce posklejania naszych pokręconych, trudnych współczesnych dziejów. Już dziś, przy jednym stole siedzą np.; antykomunista solidarnościowiec z przewałkowanym w komunistycznym tyglu żołnierzem LWP – synem żołnierza wolnej Polski. Członka żołnierskiej rodziny, która zachowała katolickie korzenie.

Miejscem, które jest ponad związkową konkurencję, w którym rozmawiają przy wspólnym zaangażowaniu; pracownicy, kierownicy, najwyższe władze gospodarcze, polityczne i związkowe, jest gniazdem przyspieszonej edukacji; ekonomicznej, gospodarczej, finansowej.

Co, ludzi różnych pod każdym względem łączy? Pod względem intelektualnym, społecznym, religijnym… łączy ich istota polskiej racji stanu, Kościół i jego nauka. Nauka, która mówi o godności dziecka Bożego… Wskazuje Boga, który uniżył się, który poświecił się dla Zbawienia miernot. Nadał im godności, która w ich trwa i do nowego życia pcha.

Wszelkie inne formy zbiorowego organizowania się i rozwoju czerpią jedynie z wybranych form społecznego współistnienia. Ich celem jest kształtowanie człowieka na potrzeby konkretnych zamówień.

Każdy ambitny działacz; społeczny, polityczny, związkowy, naukowy… znajdzie tu miejsce realizacji. Takiej realizacji, która da satysfakcję. Przede wszystkim nie zaszufladkuje. Nie wystawi cenzurki za nie podołanie wezwaniu. Duszpasterstwo to miejsce, które szanuje człowieka i jego środowisko.

Tutaj przeczytasz jak ubrać się zimą: www.obsesjaclub.com.pl.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.