Św. Stanisław Kostka pochodził ze sławnego wówczas rodu Kostków. Był jednym z sześciorga dzieci zakroczymskiego kasztelana Jana oraz Małgorzaty z Kryskich. Urodził się w grudniu 1550 r. w Roztkowie k/Przasnysza, gdzie otrzymał chrzest z rąk ks. H. M. Komorowskiego, któremu towarzyszył ks. A. Kurka. Ten drugi dożył 110 lat i był świadkiem na procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym, choć kanonizacji nie dożył. Podczas chrztu, ojciec chrzestny Jan Radzanowski zaniósł małego Stasia przed wielki ołtarz, złożył na posadzce i serdecznymi słowami ofiarował Bogu utajonemu. Tutaj młody Kostka przystąpił również do pierwszej Komunii Świętej.
Gdy ukończył 14 lat, ojciec wysłał go wraz z bratem i pedagogiem Bilińskim do Wiednia. Tam uczęszczał do gimnazjum cesarskiego prowadzonego przez oo. jezuitów. Czyniąc postępy w nauce, żył równocześnie intensywnym życiem religijnym, które wcześnie doszło do swej dojrzałości i rozkwitu. Gdy w grudniu 1565 r. zachorował, jego duchowość zaznaczyła się doznaniami mistycznymi, związanymi z jego gorącym nabożeństwem do Matki Najświętszej. Odtąd zdecydowanie dążył do realizacji powołania zakonnego. Natrafił jednak na trudności ze strony rodziny. Dlatego w sierpniu 1567 r. uszedł potajemnie z Wiednia i doszedłszy pieszo do Bawarii, zgłosił się w Dylindze do Piotra Kanizego – prowincjonała jezuitów niemieckich. Kanizy rozpoznał w nim te same wartości, co wychowawcy w Wiedniu i skierował do Rzymu. Wreszcie w październiku 1567 r. Stanisław został przyjęty do Towarzystwa Jezusowego przez gen. zakonu św. Franciszka Borgiasza. Przeżył to głęboko, jednak w rzymskim nowicjacie przy kościele św. Andrzeja na Kwirynalenie przebywał długo. Ujmował wszystkich swoją duchową dojrzałością i rozmodleniem. W sierpniu następnego roku zachorował i zaledwie po kilku dniach zgasł późnym wieczorem w wigilię Wniebowzięcia, jakby spiesząc się na tę uroczystość do Tej, którą przez całe życie gorąco czcił i kochał.
Otoczenie, a także ludność Rzymu nie miało najmniejszej wątpliwości, że z ziemi odszedł święty. Kult zrodził się natychmiast i zupełnie spontanicznie.
Na początku XX w. św. Stanisława ogłoszono Patronem polskiej młodzieży, a Papież Jan XXIII w 1962 r. ogłosił Go jednym z głównych Patronów Polski. Święto św. Stanisława obchodzimy 18. września