Porady brata Daniela

pielgrzymkaZamieszczone na niniejszej stronie porady, są moim autorskim dziełem opartym na pięcioletnim doświadczeniu uczestnictwa w Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górą. Oczywiście nie masz obowiązku stosowania się do jakichkolwiek z zaleceń, mam jednak nadzieję, że pewnym stopniu przybliży ci one obraz i warunki panujące na pielgrzymce.

Lista potrzebnych rzeczy:

Poniższa lista prezentuje spis rzeczy, które powinnaś/powinieneś mieć na pielgrzymce. Posiadanie niektórych z nich jest obowiązkowe, a części z nich wyłącznie od Ciebie.
Ubrania i sprzęt:

Duży plecak (stelaż, albo coś tym stylu), ew. duża torba podróżna, ja osobiście preferuje walizkę na kółkach
Mały plecak (do codziennego marszu)
Śpiwór
Karimata (do spania) lub materac
Alumata (podobna do karimaty tylko jest cieńsza i podbita od spodu folią aluminiową. Jest bardzo przydatna na różnego typu postojach jako miejsce do siedzenia)
Obuwie(2-3 pary najlepiej dobrze wynoszonych butów)
Klapki
Koszulki
Bielizna (najlepiej wziąć 12 kompletów majtek i skarpet)
2-3 pary krótkich spodenek
1 para długich spodni
Jakieś cieplejsze rzeczy (np. bluza, koszula ok.1-2 sztuki)
Czapka lub chusta na głowę(obowiązkowe!!!
Parasol
Płaszcz lun kombinezon przeciwdeszczowy

Medykamenty:

Pielgrzymka zapewnia w swoim wymiarze pielgrzymom najpotrzebniejsze leki i bandaże. Mimo wszystko, dobrze jest się zaopatrzyć we własną apteczkę. Mając jednak na uwadze, że wymieniona lista może być dość sporym obciążeniem finansowym, sugerowałbym osobom mniej uposażonym, zakup tylko najpotrzebniejszych rzeczy(tzn. zasypka do stóp, igły, woda utleniona, bandaż, plastry). W razie potrzeby można przecież zawsze poprosić brata lub siostrę o poratowanie jakimś potrzebnym lekiem, co na pielgrzymce nie powinno być jakimś problemem.

Igły(do przekuwania pęcherzy ok.5 sztuk)
Komplet plastrów
Bandaż/-e elastyczne (na wypadek jakiś kłopotów ze stawami itp.)
Woda utleniona
Zasypka do stóp (np.: Alantan)
Maść na bóle stawów i mięśni (np.: Naproxen lub jakieś inne)
Fiolet Gencjanowy(tzw. galicjana lub fiolet do wysuszania ran czy też ropy) lub jodyna
Waciki (nie za dużo)
Wapno w pastylkach (np.: Plusz itp.)
Tabletki przeciwbólowe
indywidualnie zażywane leki

Kosmetyki:

Ręczniki(2-3sztuki)
Pasta do zębów
Szczoteczka
Mydło/żel pod prysznic
Szampon
Krem do opalania
Inne kremy pielęgnujące używane na co dzień

Inne ważne rzeczy:

Różaniec
Modlitewnik
Kubek do picia
Sztućce
Woda mineralna(w nie za dużych butelkach najlepiej 0,5litra)
Konserwy lub masło czekoladowe
Dokumenty(legitymacja szkolna)
Telefon komórkowy z ładowarką(ewentualnie jeśli się ma)
Aparat fotograficzny(ewentualnie)
Latarka(ewentualnie)

Porady

Pierwszą rzeczą, o której należałoby wspomnieć w odniesieniu do powyższej listy jest to, iż możesz odnieść wrażenie, że wymieniono na niej za mało rzeczy. Wszystkim tym osobom, które mają takie wrażenie, pragnę przypomnieć, że ich bagaż to ich problem. Maszerowanie z przeładowanym plecakiem, szybko powoduje przeciążenie stawów i inne nie miłe konsekwencje. W związku z tym wszystkim przyszłym braciom i siostrom sugerowałbym pomyśleć trzy razy, zanim zabierze się rzecz, która w ciągu dwunastu dni pielgrzymki nie będzie użyta ani razu.

Na pielgrzymce jak to zostało wymienione potrzebne są dwa plecaki: jeden duży i drugi mały. Do dużego plecaka pakujemy rzeczy, które nie są nam potrzebne w ciągu całodniowego marszu tzn. ubrania, śpiwór, karimatę, kosmetyki itp. Duży plecak każdego dnia rano oddawany jest na tzw. 'pakę’, czyli ciężarówkę zajmującą się transportem bagaży i odbierany jest dopiero w miejscowości, w której nocujemy. Do małego plecaka pakujemy natomiast rzeczy potrzebne nam podczas marszu. Jako że jest to plecak, z którym niestety przyjdzie nam maszerować cały dzień ważne jest żeby nie był on za ciężki. W takim plecaku powinien znaleźć się: płaszcz przeciwdeszczowy, parasol, kubek, medykamenty (ale też nie wszystkie, wystarczy wziąć zasypkę do stóp, plastry, leki przeciwbólowe), jakaś butelka z wodą(ok. 0.5l bo większe naprawdę nie są potrzebne a tylko nie potrzebnie obciążają), alumata(żeby mieć na czym usiąść na postojach), okrycie głowy. Więcej rzeczy przeważnie okazuje się zbędnych, ale jak ktoś chce to może nosić je w plecaku. W każdym razie radzę jeszcze raz żeby nie brać za dużo rzeczy do małego plecaka, gdyż co roku pierwszego dnia pielgrzymki można zobaczyć ludzi z obładowanymi plecakami, którzy po 20 km mają już „wszystkiego dość”.

Odzież

Ilość odzieży, jaką należałoby by ze sobą zabrać jest dość specyficzna. Moim zdaniem dobrze jest wziąć wszystkiego po 12par (oczywiście poza krótkimi spodenkami i cieplejszymi „ciuchami”). Ochroni to nas przez koniecznością chodzenia w brudnych rzeczach oraz robienia prania na noclegach, co po pierwsze nie zawsze jest możliwe, a poza tym możliwe są trudności z dosuszeniem wypranych rzeczy. Można oczywiście chodzić parę dni w tych samych rzeczach, ale odradzam to ze względu na fakt, że na pielgrzymce każdy szybko się poci itp. Jednakże wiele sióstr i braci pierze swoje ubrania, co świadczy o tym, że nie jest to zadanie niewykonalne. Ponadto na pielgrzymkę lepiej nie brać najlepszych i najnowszych ubrań, gdyż wszystko się brudzi, a potem może się nie będzie chciało doprać itp. Nie można zapomnieć o czapce lub jakimś innym okryciu głowy!!! Czapkę należy mieć zawsze przy sobie, jeśli nie na głowie to przynajmniej w małym plecaku.

Jednak najważniejszym elementem wyposażenia odzieżowego pielgrzyma są buty. Buty powinny być przede wszystkim wygodne. Najlepiej żeby były to buty dobrze wychodzone, do których stopa jest przyzwyczajona. Jeśli chodzi o sam „model butów” to są na temat różne opinie. Cześć braci i sióstr preferuje sandały, część(w tym i Ja) buty sportowe, ostatnio zaczęli pojawiać się pielgrzymi w butach trekingowych. Nie wiem czy jest to dobry pomysł zważywszy na fakt, że przeważnie idziemy ulicami i polnymi ścieżkami, a nie górskimi szlakami, ale jeżeli są to buty wygodne i wynoszone to jak najbardziej mogą być.

Opieka medyczna na pielgrzymce

Na pielgrzymce jest, co najmniej jeden lekarz. Ponadto w każdej grupie pielgrzymkowej są pielęgniarki lub sanitariusze, którzy służą pomocą medyczną. Pomoc od nich można uzyskać na każdym postoju w trakcie pielgrzymki oraz na noclegu. W miejscowości, w której jest nocleg organizowany jest punkt medyczny do którego można się udać przed lub po Apelu Jasnogórskim. Musimy mieć jednak na uwadze, że pielęgniarki i sanitariusze tak samo jak każdy pielgrzym, potrzebuje odpoczynku i snu, więc lepiej jest nie przychodzić do niego z każdym pojawiającym się pęcherzem. Wiedzę na temat przekuwania pęcherzy można uzyskać od każdego doświadczonego pielgrzyma i w razie potrzeby można poprosić go nawet o przekucie bolącego pęcherza.

Noclegi

Pielgrzymka posiada bardzo kreatywnego kwatermistrza, który zajmuje się załatwianiem noclegów na pielgrzymce.W związku z tym najczęściej śpi się u jakiejś rodziny w domu lub mieszkaniu. Ponadto zdarzają się noclegi w stodołach, w szkołach, w remizach, ale nie są one zbyt częste. Na noclegi chodzimy w 2-4 lub nawet więcej osób, wszystko zależy od rodziny, która przyjmuje pielgrzymów.. Na pielgrzymce są niedozwolone noclegi 'koedukacyjne’, wspólnie sióstr i braci. Wyjątkiem są szkoły i remizy, lecz i tu siostry i bracia zajmują oddzielne części sal. Ponadto na nocleg nie wolno iść samemu.

Jedzenie na pielgrzymce

Jeśli chodzi o wyżywienie na pielgrzymce to jest ono zorganizowane w ten sposób, że w miejscowościach, w których się zatrzymujemy w trakcie marszu ludność miejscowa zapewnia nam obiad. W tych miejscowościach, gdzie nie ma tradycji organizowania poczęstunku nasza grupa sama gotuje obiady dla całej pielgrzymki.

Powrót do domu

Powrót do Inowrocławia, jest zorganizowany w ten sposób, że podstawiany jest specjalny pociąg, który odjeżdża z Częstochowy ok. godz.22.30 i zjawia się w Inowrocławiu ok. 5-6 rano. Koszt biletu w takim pociągu waha się w granicach 20-30zł.

Ostatnia kwestia-pieniądze

Prawdopodobnie wielu z mających zamiar iść na pielgrzymkę osób zastanawia się ile wziąść pieniędzy. Otóż ja sam nie potrafię odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie. Dobrze jest mieć jakąś kwotę „na wszelki wypadek” oraz żeby być w stanie pokryć koszty biletu powrotnego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.