Komisja Europejska przeciwko alkoholizmowi

alkoholKomisja Europejska planuje działania mające doprowadzić do zmniejszenia spożycia alkoholu w Europie. Mówi się o wzroście akcyzy na produkty alkoholowe, podwyższeniu granicy wieku kupujących i zakazie reklamy piwa oraz innych produktów alkoholowych. Dodatkowo planuje się zobowiązać przemysł alkoholowy do utworzenia w przyszłości wspólnego funduszu, z którego miałyby być sponsorowane „kampanie uświadamiające” w zakresie ryzyka związanego z konsumpcją alkoholu. Producenci wyrobów alkoholowych, m.in.: w Niemczech reagują na plany Komisji ze zdenerwowaniem. Spożycie alkoholu spada bowiem w tym kraju już od kilku lat. Przed dziesięcioma laty przeciętny obywatel spożywał 136 litrów piwa rocznie. Dziś wskaźnik ten wynosi 115 litrów.
Podobnie jak w kampanii antynikotynowej Komisja Europejska argumentuje swe plany zagrożeniem dla zdrowia, jakie powoduje picie alkoholu. Szacuje się, że na przykład w Niemczech ok. 1,7 milionów obywateli jest uzależnionych od alkoholu. Wśród nich rejestruje się wiele przypadków pacjentów, którym nie można już pomóc, jak np.: chorzy na marskość wątroby. Do tego dochodzą także szkody społeczne, rozbite rodziny, zaniedbane dzieci, mniejsza produktywność i wiele innych problemów i zagrożeń. Koszty leczenia obciążają przy tym już i tak mocno nadwyrężone finanse instytucji państwowych.
Alkohol jest oficjalnie dopuszczonym do obrotu artykułem spożywczym, jednak nieodpowiednie korzystanie z tej używki może prowadzić do uzależnienia, a granica między spożyciem odpowiednim i nadmiernym jest płynna. WG Komisji Europejskiej konieczne jest ustalenie tej granicy. Dla uzyskania wymiernych efektów polityki wobec alkoholu należałoby wzmóc działania przeciwdziałające nadmiernemu spożyciu alkoholu w Europie.
Wyniki aktualnych badań podważają słuszność obiegowych opinii dotyczących picia alkoholu przez kobiety. Naukowcy zaobserwowali, że kobiety są mniej podatne na bezpośrednie oddziaływanie alkoholu niż mężczyźni, natomiast doświadczają większych szkód zdrowotnych związanych z jego piciem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.