Góra Świętej Anny / Sankt Annaberg

Góra św. Anny położona w samym sercu śląskiej ziemi, z daleka widoczna ponad równiną, ukoronowana niewielką bazyliką, wskazuje drogę wszystkim zdążającym do niej pielgrzymom i turystom. Annogórski kompleks sakralny – który tworzą: bazylika św. Anny z jej cudowną figurką świętej Anny Samotrzeciej, Rajski Plac, Grota Ludzka, kalwaria, klasztor franciszkanów i Dom Pielgrzyma – stanowi największy ośrodek życia religijnego na Śląsku. Ze względu na zasięg i znaczenie godzien jest niewątpliwie swego miana – „Perła Śląska”. W 2004 roku został wpisany na listę Pomników Historii – jako jeden z trzydziestu obiektów o szczególnej wartości historycznej w Polsce. W roku 1989 na tym terenie utworzono Park Krajobrazowy.

Miejsce to przyciąga dziesiątki tysięcy pielgrzymów i turystów z powodu swojego wyjątkowego charakteru. Góra Św. Anny łączy w sobie aspekty religijne, historyczne, kulturowe, artystyczne i przyrodnicze. Dzięki temu pielgrzym szukający pogłębienia swego życia religijnego, ma także okazję zapoznać się z historią i sztuką, a turysta, pragnący podziwiać walory artystyczne i przyrodnicze może znaleźć wiele cennych inspiracji duchowych i religijnych.

W roku 1983 na Górę Świętej Anny przybył największy Pielgrzym współczesnych czasów – Ojciec Święty Jan Paweł II. Czekało na niego blisko 1 milion pątników. Pięć dni później gościem oo. Franciszkanów był Kardynał Ratzinger – dzisiejszy papież Benedykt XVI.

Nie byłoby jednak „Perły Śląska”, gdyby nie patronka tego miejsca – św. Anna, której wizerunek znajduje się na tym wzgórzu od ponad pięciu wieków. Bazylika z figurą św. Anny Samotrzeciej stanowi centrum tego miejsca i dominantę całego otoczenia. Wizerunek św. Anny Samotrzeciej w swej formie jest bardzo bogaty treściowo i kompozycyjnie. Trójosobowa kompozycja, scalająca postacie Chrystusa, Maryi i św. Anny, – stanowi symbol rodziny, który zachęca do zastanowienia się nad jej wartością.

Góra św. Anny to oaza spokoju wśród aglomeracji przemysłowych, symbol pokojowego współistnienia wielu kultu – namiastka Europy. Modli się tu od wieków po polsku, niemiecku i czesku (morawsku). Na zboczach góry, w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego, 40 zabytkowych kapliczek kalwaryjskich – ufundowanych w latach 1700 – 1709 przez ród von Gaschin – tworzy Drogę Męki Pańskiej oraz Dróżki Matki Boskiej.
Wśród wielu walorów Góry św. Anny należy też wspomnieć o rezerwacie geologicznym dokumentującym wulkaniczną przeszłość oraz największym w Europie amfiteatrze, wykutym w wapiennej skale – który może pomieścić ponad 30 tysięcy osób.

Niewiele jest takich miejsc jak Góra św. Anny, gdzie walory kulturowo-historyczno-przyrodnicze splatają się w jedno tworząc urzekająco piękny i niepowtarzalny klimat sprzyjający duchowemu powrotowi do korzeni naszej europejskiej tożsamości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.